S10K-SDQCR07 10mm Dia Shank Internal Turning Tool Holder 45 Degree (id: 21b 124 263 eec 11b
★★★★★ 4.9 57 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by selfassessment.scot
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • Product Name : InternalTurning Tool Holder;Model : S10K-SDQCR07;Lead Angle : 45 Degree
  • Direction : Right ;Inserts Type : DCMT070204-V1
  • Material : Alloy Steel;Color : Black
  • Carbide Insert Thickness : 3mm/0.24";Overall Size : 125x 10mm/4.9" x 0.4"(L*D)
  • Net Weight : 77g;Package Content : 1 xInternalTurning Tool Holder1 x Wrench1 x Insert
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.9 out of 5
★★★★★
57 ratings | 23 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
89% (51)
4 stars
1% (1)
3 stars
0% (0)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (6)