Master Mechanic ML-CD177GD-200S 20-Volt Compact Cordless Drill Kit, 3/8-In., Battery - Quantity 1
★★★★★ 4.5 17 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by selfassessment.scot
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Master Mechanic 20V 3/8" lithium-ion compact cordless drill kit. Compact gear box, variable speed trigger switch with brake, 0-400 & 0-1500 RPM, 310 IN-LBS torque, 23+1 torque settings. On board trigger activated LED work light, over molded soft grip handle, switch with additional soft grip cover. Includes 2.0Ah battery with charge indicator and 1 hour quick charger. For replacement battery use TV#211-881 and charger TV# 211-880. Fully compatible with 2016-2018 series tools. Compatible TV# 103728 MM 20V battery 1.5A, TV# 103729 MM 20V battery 3A sold separately.
  • Ergonomic designs for comfort and ease of use
  • High-strength materials and durable coatings
  • Made with Professional-Grade Quality
UPC 052088112137
Speed 1500 RPM
Torque 310 Inch Pounds
Voltage 20 Volts
Amperage 2 Amps
Brand Name Master Mechanic
Drill Type Basic Drill
Unit Count 1.0 Count
Item Weight 4.62 Pounds
Manufacturer SHANGHAI INHERTZ INTL TRD CO LTD
Model Number ML CD177GD 200S
Power Source Battery Powered
Material Type Metal
Maximum Power 1800 Watts
Maximum Torque 310 Inch Pounds
Number of Speeds 24
Maximum Chuck Size 0.38 Inches
Additional Features Variable Speed
Included Components Battery, Battery Charger
Drilling Capacity Wood 0.38 Inches
Manufacturer Part Number ML-CD177GD-200S
Maximum Rotational Speed 1500 RPM
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.5 out of 5
★★★★★
17 ratings | 7 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
83% (14)
4 stars
4% (1)
3 stars
2% (0)
2 stars
1% (0)
1 star
10% (2)